Mazurska Manufaktura S.A. przejmuje rzemieślniczy Browar Profesja z Wrocławia

Jakub Gromek - Mazurska ManufakturaMazurska Manufaktura S.A., producent rzemieślniczych alkoholi mocnych oraz regionalnego piwa, obejmie 100% udziałów wrocławskiego, rzemieślniczego Browaru Profesja. Zakup sfinansuje nową emisją akcji, którą obejmą obecni właściciele. Impulsem dla transakcji jest strategia rozwoju Spółki zakładająca rozszerzanie portfolio o pozycje kraftowe w wyniku konsolidacji lokalnych marek piwnych. Transakcja dzieje się w momencie przygotowań do debiutu na NewConnect.

Wrocławski browar Profesja został założony w 2012 roku przez miłośników piwa i doświadczonych piwowarów domowych. Obecnie piwo z browaru można kupić w specjalistycznych sklepach z piwem rzemieślniczym, w placówkach partnerskich, hurtowniach, barach i w wielu innych punktach w całej Polsce. Browar posiada również atrakcyjne lokalizacje handlowe we Wrocławiu.
Właściciele wrocławskiego browaru rzemieślniczego zdecydowali się na transakcję sprzedaży w wyniku zawirowań rynkowych spowodowanych pandemią, a także z racji intensyfikacji innych zobowiązań zawodowych.

Wspólnie z zarządem uznaliśmy, że po latach budowania marki Browaru Profesja doszliśmy do momentu, w którym nie jesteśmy w stanie poświęcać temu biznesowi wystarczająco dużo czasu. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, gdy powinniśmy angażować się w rozwój naszej marki jeszcze mocniej. Stąd decyzja o sprzedaży Browaru. Zależało nam na tym, by znaleźć inwestora, który rozumie nasz koncept biznesowy i zachowa ciągłość działalności naszego Browaru, utrzyma nasze marki oraz załogę. Cieszymy się, że wybór padł na rodzinną spółkę, która doskonale zna rynek i szanuje rzemieślnicze podejście do produkcji.

– mówi Jakub Szydłowski, wiceprezes zarządu Browar Profesja.

5,15% akcji Mazurskiej Manufaktury za 100% udziałów Browaru Profesja

W wyniku rozmów, Mazurska Manufaktura S.A. podpisała umowę na przejęcie 100% udziałów spółki Browar Profesja. W zamian właściciele Browaru Profesja otrzymają akcje serii F2 w liczbie 71 077 akcji, po cenie emisyjnej 35,00 zł tj. łącznej wartości 2 487 695,00 zł. Tym samym wejdą w posiadanie 5,15% akcji Mazurskiej Manufaktury S.A. Cena emisyjna akcji serii F2 będzie niższa niż wartość podmiotu, którą na dzień 30 czerwca 2021 r. Biegły Sądowy wycenił na 2 930 274,22 zł.

To pokazuje realną wartość naszej spółki, jak i renomę jaką Mazurska Manufaktura wypracowała przez ostatnie 2 lata wśród przedstawicieli branży piwowarskiej. To cieszy, zwłaszcza przed zbliżającym się wielkimi krokami dniem wprowadzenia akcji do obrotu giełdowego.

– wskazuje Jakub Gromek, prezes zarządu Mazurskiej Manufaktury S.A.

Przedstawiciele Mazurskiej Manufaktury podkreślają, że przejęcie Browaru Profesja to dla Spółki przede wszystkim okazja do rozwoju atrakcyjnego i różnorodnego portfolio, w którym jak dotąd brakowało piw kraftowych. To również szansa na zwiększenie zasięgu dystrybucji i łatwiejsze wejście z ofertą do sieci handlowych. Zgodnie z planem rozwoju browaru, Profesja będzie kontynuować swoją działalność w niezmienionej formie.

Od lat przyglądamy się Browarowi Profesja i bardzo cenimy jakościowe portfolio rzemieślniczych piw tej spółki. Cieszymy się, że dołączy ono do naszego portfela piw, wierząc jednocześnie, że taka konsolidacja oferty z atrakcyjnymi, lokalnymi markami w kilku regionach ułatwi nam rozmowy z sieciami handlowymi. Od jakiegoś czasu obserwujemy na rynku alkoholi konsolidację dystrybutorów, myślę że rynek producencki też musi to robić, by mieć większą siłę przebicia. Naszym założeniem jest dalszy rozwój marek Profesji – nie zamierzamy mocno ingerować w poprawnie funkcjonujący biznes, który mimo pandemii nadal jest rentowny. Dlatego piwo będzie produkowane w tym samym miejscu, przez ten sam zespół. Skupimy się na tym, by korzystając z naszego know-how i doświadczenia biznesowego na rynku alkoholi, sukcesywnie budować siłę Browaru Profesja przy zachowaniu najwyższej jakości produktów.

– mówi Jakub Gromek.

Konsolidacja lokalnych marek piwa

Mazurska Manufaktura S.A. to rodzinna spółka działająca w zabytkowym, ponad 100-letnim Browarze w Szczytnie, specjalizująca się w produkcji mocnych alkoholi kraftowych oraz piwa. Zgodnie z długofalową strategią biznesową, poza rozwojem portfolio wysokoprocentowych trunków, Spółka planuje reaktywację znanych, regionalnych marek piwa, podupadających na przełomie wieków, m.in. w wyniku działalności dużych korporacji. Tylko w 2021 roku Spółka przejęła prawa do 11 historycznych marek piwa, z różnych regionów Polski. Pierwszym, wskrzeszonym piwem, wprowadzonym na rynek w lutym br., jest Jurand – kultowa marka produkowana przez Browary Warmińsko-Mazurskie. Wiosną br. Spółka przywróciła na rynek Kujaw również markę Bractwo, a także reaktywuje Browary Bydgoskie, które były historycznym właścicielem tego piwa. W październiku br. poinformowała o przejęciu kolejnej historycznej marki piwa z Małopolski – Krak.

Debiut na NewConnect do końca roku

Mazurska Manufaktura S.A. do końca roku planuje zadebiutować na NewConnect. W tym momencie harmonogram wejścia na mały parkiet przebiega zgodnie z planem. Spółka w tym tygodniu złoży Dokument Informacyjny do GPW.

Mazurska Manufaktura

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.