O bananach z niebieską naklejką – rozmowa z Prezesem marki Chiquita

W związku z prowadzoną przez markę Chiquita kampanią billboardową „Nic nie smakuje tak jak Chiquita”, postanowiliśmy zadać kilka pytań szefowi polskiego oddziału tej bananowej marki.

Chiquita kciuk billboard

Mirosław Szul: Chiquita to marka bananów znana na całym świecie. Jakie czynniki sprawiły, że pozycja Chiquity na rynku bananów jest tak silna?

Marcin Nowak, Prezes Chiquita Poland sp. z o.o.: Niebieska naklejka Chiquita na bananie to gwarancja jakości i najlepszego smaku. Znają ją konsumenci niemal na całym świecie.  Firma Chiquita ma ponad stuletnie doświadczenie w uprawie i handlu bananami, dlatego wypracowała sobie reputację pioniera i do dziś wyznacza standardy w branży. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Chiquita jako pierwsza w latach 60-tych ubiegłego wieku zaczęła pakować banany w kartony dla ich ochrony przed obijaniem. Chiquita też jako pierwsza zastosowała statki chłodnie do transportu bananów, a później system kontrolowanej atmosfery, który pozwala dłużej zachować świeżość owoców.  Robimy to wszystko, aby zapewnić konsumentom banany o wyjątkowym smaku. W szczególny sposób jesteśmy dumni z tego, że już w 1992 roku, czyli ponad 20 lat temu, firma Chiquita rozpoczęła pionierską wtedy w branży, współpracę z organizacją pozarządową Rainforest Aliance. W wyniku tej współpracy powstał program certyfikacyjny nakładający na producentów bananów rygorystyczne normy, począwszy od ochrony ekosystemów i zarządzania odpadami, po warunki pracy dla pracowników i wspieranie lokalnych społeczności. Wszystkie banany Chiquita sprzedawane w Polsce pochodzą z plantacji, które posiadają certyfikat Rainforest Alliance.

Polscy konsumenci nadal lubią kupować owoce w małych sklepach osiedlowych. Czy poza supermarketami banany Chiquita można znaleźć choćby w „warzywniakach”?

MN: Polscy konsumenci mogą kupić banany Chiquita zarówno w supermarketach jak i na tzw. rynku tradycyjnym, czyli w sklepach owocowo-warzywnych i osiedlowych. Wynika to z faktu, że współpracujemy nie tylko z głównymi sieciami handlowymi, ale też z hurtowniami, które zaopatrują sklepy z rynku tradycyjnego. Oba kanały dystrybucji są dla nas jednakowo ważne.

Banan to owoc, który jeszcze w niedojrzałej formie importowany jest do nas z odległych krajów takich jak: Ekwador, Kostaryka, Filipiny czy Kolumbia. Jak Chiquita przechowuje banany i sprawia, że na sklepowych półkach są one pięknie dojrzałe i mają śliczny, żółty kolor?

MN: Kupując banany Chiquita konsumenci mają pewność, że owoce pochodzą z najlepszych upraw i zostały starannie wyselekcjonowane. Zapewniamy pełną kontrolę nad całym procesem technologicznym, od plantacji przez transport morski i dojrzewanie. Jakość owoców jest monitorowana na wszystkich tych etapach. Każdy karton Chiquity jest oznaczony kodem, który pozwala na prześledzenie całej drogi produktu, począwszy od stacji pakowania. Firma posiada zintegrowany system kontroli jakości, dzięki temu mamy pewność, że do naszych klientów trafią banany w odpowiednim stadium dojrzałości i o najlepszym smaku. W Polsce firma Chiquita posiada 4 dojrzewalnie rozmieszczone w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas dowozu bananów do klientów.  Dbamy też o to, by banany były we właściwy sposób eksponowane na sklepowej półce. Naszym klientom oferujemy specjalne regały do ekspozycji bananów. Oferujemy też szkolenia dla personelu sklepowego na temat tego, jak obchodzić się z bananami w sklepie.

Pogłoski mówią, że bananom grozi wymarcie. Czy to prawda, że za jakiś czas ten smaczny owoc przestanie być dostępny na taką skalę jak jest obecnie?

MN: Jesteśmy pewni, że wyjątkowy smak bananów Chiquita będzie wywoływał uśmiech na twarzach naszych konsumentów jeszcze przez długie lata.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Mirosław Szul / PrzeglądHandlowy.pl

 

***
O firmie Chiquita Brands International

Chiquita jest wiodącym na świecie sprzedawcą, producentem i dystrybutorem wysokiej jakości świeżych oraz przetworzonych artykułów spożywczych od bananów poprzez inne owoce, aż po zielone sałaty. Wszystkie produkty firmy Chiquita są tak przygotowane, aby zdobyć serca i uśmiechy konsumentów na całym świecie. Chiquita chce pomóc konsumentom na całym świecie cieszyć się z jedzenia zdrowych i pożywnych, świeżych produktów.

Produkty firmy sprzedawane są pod markami premium Chiquita® i Fresh Express®. Generując ponad 3 miliardy rocznego przychodu, firma zatrudnia 20 000 pracowników i obsługuje prawie 70 krajów na świecie.  Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.chiquita.com i  www.chiquita.pl.

W Polsce firma Chiquita Poland Sp. z o.o. ma swoją siedzibę w Krakowie.

 

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.