Rozmowa z Arkadiuszem Tomalą – prezesem OpenMedia Sp. z o.o. – nowego właściciela sieci elektromarketów Avans*

Mega Avans

fot. Przegląd Handlowy

Mirosław Szul: Avans to marka dobrze znana wśród polskiej społeczności. Jakie formy marketingu są dla Państwa najkorzystniejsze?

Arkadiusz Tomala: Ostatnie lata nie były czasem świetności marki AVANS. Z drugiej strony jest to marka z ogromnym potencjałem rozwojowym i nadal jest marką rozpoznawalną wśród konsumentów. Dlatego jesteśmy przekonani, że zakupiona przez nas sieć, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponownie znajdzie się w czołówce firm z branży Multimedia/RTV/AGD. Kluczem do sukcesu będzie zdefiniowanie potrzeb naszych klientów i optymalne na nie odpowiedzenie.

Dynamiczny rozwój sieci sklepów AVANS planowany jest poprzez wprowadzenie nowoczesnych form ekspozycji towaru oraz nowych kanałów sprzedaży z naciskiem na  rozwój sprzedaży internetowej. Zakładane jest wdrożenie zupełnie nowej strategii marketingowej oraz intensywnej kampanii reklamowej zarówno w tradycyjnych kanałach, takich jak prasa, radio i telewizja, ale również w Internecie, wykorzystując popularność między innymi portali społecznościowych. Dzięki temu sklepy sieci AVANS znowu będą przyciągać klientów, a co za tym idzie, rozwijać się i zwiększać swoje udziały rynkowe.

Jak Pana zdaniem sieć Avans wygląda na tle polskiej konkurencji, wśród takich sklepów jak Media Markt, czy Saturn?

Marka AVANS jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród sieci elektromarketów w Polsce, co pokazują badania przeprowadzone przez instytut MillwardBrown SMG/KRC na początku 2012 roku, w których marka AVANS uplasowała się na drugim miejscu, z 77 – proc. wynikiem rozpoznawalności wspomaganej wśród respondentów. Natomiast znajomość spontaniczna sieci AVANS wzrosła o 13 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2011 i jest najwyższa od czterech lat. Dlatego decydując się na zakup 100 elektromarketów sieci Avans wiedzieliśmy, że to marka z olbrzymim potencjałem rozwojowym i realną szansą na odbudowę swojej pozycji z początków jej działalności w Polsce. W związku z tym liczymy na jak najszybszą pozytywną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dzięki czemu będziemy mogli przystąpić do dalszych kroków, zmierzających do budowania pozycji sieci AVANS w branży.

Czy współpraca z Michałem Wiśniewskim przyniosła oczekiwane korzyści wizerunkowo – marketingowe?

Trudno się nam wypowiadać na temat tej współpracy, gdyż miała ona miejsce w czasie kiedy jeszcze OpenMedia nie było właścicielem sieci i marki AVANS. Kampanię z udziałem Michała Wiśniewskiego możemy oceniać jedynie z perspektywy zwykłego odbiorcy działań promocyjnych i reklamowych oraz obserwatorów branży Multimedia, RTV/AGD.

Jakie plany na przyszłość ma sieć sklepów Avans?

W latach świetności sieć AVANS liczyła kilkaset sklepów w całej Polsce. Dlatego naszym głównym celem jest odbudowanie tej silnej pozycji sieci. Planujemy dokładne przyjrzenie się mapom handlowym miast i wybranie najatrakcyjniejszych punktów sprzedaży dla zlokalizowania nowych sklepów AVANS. Głównie będziemy stawiali na obiekty wolnostojące, retail parki oraz galerie handlowe, które cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów, ze względu na nowoczesny wygląd oraz infrastrukturę, a także największą możliwość dostosowania lokalizacji do oczekiwań klientów.

Warto dodać, że sieć sklepów AVANS została zakupiona przez spółkę OpenMedia 5 lipca 2012 roku, a ostateczne nabycie warunkowane jest uzyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie ponad 100 elektromarketów został złożony przez nas w dniu 17 lipca 2012 roku i jesteśmy na etapie oczekiwania na ostateczną zgodę, która pozwoli nam na podjęcie konkretnych działań. Wtedy też będziemy mogli zacząć komunikować o szczegółowych planach, związanych z odbudową i rozwojem sieci.

Jednak znając potencjał rozwojowy marki AVANS zakładamy w najbliższym czasie dynamiczny przyrost liczby sklepów na terenie całego kraju. Ekspansja prowadzona będzie w całej Polsce.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Mirosław Szul / PrzeglądHandlowy.pl

 

*Ostateczne nabycie warunkowane jest uzyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie ponad 100 elektromarketów został złożony przez spółkę OpenMedia w dniu 17 lipca 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.