Skarby natury przez cały rok – czyli o suszonych owocach i warzywach słów kilka

Bakalie

fot. Ros-Sweet

Jeżeli chcemy cieszyć się bogactwem smaków i wartości odżywczych wielu gatunków warzyw i owoców przez cały rok, warto pomyśleć o sposobach ich przechowywania. Odpowiednio wysuszone lub zamrożone produkty to skarbnica witamin oraz smaków, które są dla nas na wyciągnięcie ręki…

Wysusz to sam!

Metoda suszenia produktów żywnościowych jest znana człowiekowi praktycznie od wieków. Suszenie znacznie przedłużało przydatność jedzenia i pomagało zachować jego wartości odżywcze. Również współcześnie, suszone owoce i warzywa mają swoich wielu zwolenników, zwłaszcza, że możemy je przygotować sami – w domu. Rodzajów warzyw i owoców, które możemy poddać procesowi suszenia jest naprawdę wiele, więc każdy miłośnik zdrowej żywności z tego całego wachlarza propozycji może wybrać coś dla siebie.

-zaznacza Sławomir Ogryzek, Prezes Zarządu firmy ROS-SWEET Sp. z o.o. dystrybutora orzechów, suszonych owoców i bakalii.

Do tego sposobu przedłużania trwałości nie nadają się jedynie te gatunki, które zawierają w sobie duże ilości witaminy C. Prawidłowo suszone warzywa i owoce zachowują swój aromat oraz kolor, nie są też łamliwe ani klejące. Na rynku dostępne są wygodne i łatwe w użyciu specjalne suszarki do owoców, grzybów oraz warzyw, jednakże dla tych, którzy nie posiadają tego typu sprzętu poniżej prezentujemy wersję „piekarnikową”. Podczas sporządzania suszonych, domowych zapasów należy pamiętać, że nie powinno się suszyć produktów w piekarnikach gazowych (tylko w elektrycznych), ponieważ w trakcie suszenia do warzyw i owoców mogą przeniknąć gazowe spaliny, które nie tylko psują smak, ale i są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Owocowe suszki

Bez problemu możemy samodzielnie wysuszyć takie owoce jak: jabłka, banany, gruszki, morele, śliwki, wiśnie. Do suszenia nadają się najlepiej te dojrzałe i świeże. Owoce należy bardzo dokładnie umyć oraz pozbawić łupin i pestek. Następnie, tak przygotowane, zblanszować i pozostawić do całkowitego wyschnięcia – zapobiegnie to ciemnieniu miąższu. Później pokroić na plastry o grubości ok. 1,5 cm i luźno ułożyć na pergaminie, na blasze piekarnika. Ich warstwa nie może być grubsza niż 2 cm.

Jeżeli suszymy owoce miękkie proces ten rozpoczyna się w temperaturze 40 stopni Celsjusza, którą stopniowo zwiększa się do ok. 60 stopni. Natomiast, podczas suszenia owoców twardych należy zacząć od temperatury 70 stopni Celsjusza, a później zmniejszyć ją do 50. Sugeruje się, aby w trakcie suszenia drzwiczki do piekarnika były lekko uchylone, dzięki temu owoce będą mogły zostać pozbawione większej ilości wody. Czas całego procesu zależy od owoców, może on trwać nawet kilkanaście godzin. Ważne jest to, aby przewracać owoce i sprawdzać czy się nie przypalają.

Warzywa na blasze

Do suszenia nadają się takie warzywa m.in. jak: pietruszka, seler, marchewka, cebula, burak, por, fasolka szparagowa. Proces ich przygotowania jest podobny do suszenia owoców (dokładne mycie, blanszowanie), aczkolwiek warzywa muszą być drobniej pokrojone lub starte na tarce (na dużych oczkach).

Suszenie należy rozpocząć od temperatury – w przypadku warzyw naciowych – 40 stopni Celsjusza, strączkowych – 50 stopni, korzeniowych – 60 stopni. Po około 6 godzinach temperaturę zwiększyć do 70 stopni. Drzwiczki do piekarnika, również w tym przypadku powinny być lekko uchylone, warstwa warzyw nie grubsza niż 2 cm, a całość luźno ułożona na papierze pergaminowym – podobnie jak w przypadku owoców. Zioła oraz koper można suszyć na podobnych zasadach (temperatura jak w przypadku warzyw naciowych, ułożone w piekarniku na tzw. „kratce”). Warzywa mogą się suszyć nawet 24 h. Zarówno wysuszone owoce jak i warzywa przechowuje się w szczelnie zamkniętych słojach wyłożonych pergaminem lub folią aluminiową.

Aromatyczne suszone pomidory

Odpowiednio doprawione suszone pomidory są wyjątkowo smacznym dodatkiem do wielu dań. W sklepach, słoiczek tych smakołyków kosztuje nawet kilkanaście złotych. Natomiast domowym sposobem można przygotować tą przekąskę dużo niższym kosztem. Przed suszeniem pomidory (najlepiej gatunku Lima) należy dokładnie umyć, pozbawić gniazd nasiennych oraz posypać cukrem, solą, suszoną bazylią, pieprzem oraz chili. Tak przygotowane pomidory, dość ciasno ułożyć na pergaminie, na blasze, skórkami do dołu. Suszyć w temperaturze 70 stopni Celsjusza przez ok. 6-9 godzin przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika (powinny zmniejszyć swoją objętość o ¾ i być elastyczne). Następnie, należy włożyć je do starannie wyparzonych słoiczków, dodać obrany czosnek, liście bazylii, przyprawy i zalać gorącą, ale niegotującą się oliwą z oliwek do poziomu 1 cm od góry. Później, słoiki mocno zakręcić, przewrócić do góry dnem i ułożyć na lnianych ściereczkach. Po trzech dniach pomidory są gotowe do spożycia. Można je przechowywać w chłodnym miejscu nawet przez wiele miesięcy.

Zimno, zimniej… smacznie

Pomimo, iż „mrożonki” ze sklepowych półek nie kojarzą się najlepiej amatorom zdrowej kuchni to domowe, umiejętnie zamrożone warzywa i owoce zachowują nawet 80% swoich wartości odżywczych. Mrozić możemy m.in.: bazylię, natkę pietruszki, tymianek, koperek, szczypiorek, truskawki, wiśnie, agrest, borówki, maliny, gruszki, czarne porzeczki, bób, marchewkę, pomidory, czosnek, cukinię, ogórki, groszek, pory, paprykę. Do mrożenia wybieramy okazy dojrzałe i nieuszkodzone. Produkty dokładnie myjemy i starannie osuszamy, niektóre rodzaje (np. fasolkę szparagową należy przed zamrożeniem zblanszować). Gdy jesteśmy pewni, że już całkowicie wyschły, grupuje się je pod względem rodzaju i dojrzałości. Zioła i natki należy posiekać i ułożyć do plastikowych pojemników, a warzywa włożyć do woreczków (z grubej, niełamliwej, nieprzepuszczającej zapachów folii) i umieścić w zamrażarce.

Podczas pierwszej fazy procesu zamrażania powinno się co jakiś czas nimi potrząsać, aby nie uległy zlepieniu. Gdy będą całkowicie zamrożone można umieścić je w specjalnych woreczkach z tzw. klipsami i podpisać wraz z zaznaczeniem daty. Owoce, w pierwszej części mrożenia, należy ułożyć na plastikowych tackach (w taki sposób, aby się nie dotykały) i włożyć do zamrażarki. Co kilka godzin powinno się do nich zaglądać i przewracać. Gdy zauważymy, że już nie ulegają odkształceniu i są całkowicie zamrożone, powinno się je umieścić w plastikowych, nieprzepuszczających zapachu woreczkach z klipsami oraz podpisać. Trwałość takich domowych produktów mrożonych może wynosić nawet do 12 miesięcy (natki/zioła – 3 miesiące).

Bogactwo domowej spiżarni

Świeże, smaczne, tanie, zawsze pod ręką, a co najważniejsze zdrowe! Suszone i mrożone produkty od lat podbijają serca zaradnych Pań Domu. Po skomponowaniu zestawu własnoręcznie przygotowanych skarbów spiżarni nie straszna nam będzie żadna zima lub jesienny wieczór. Natomiast nasi domownicy z pewnością poczują się jakby wiosna znowu zagościła na ich talerzach.

ROS-SWEET Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.