Nie tylko meble i jabłka. Polski handel zagraniczny kryje wiele niespodzianek

Przemysł elektromaszynowy eksportO eksporcie i imporcie najczyściej myśli się w kontekście inwestycji i kierunków, które najlepiej przyjąć, aby rozwinąć swoje przedsiębiorstwo. Czasami jednak warto zatrzymać się i spojrzeć jak zmieniła się kwestia zagranicznej wymiany handlowej Polski w ciągu ostatnich 10 lat. Jak udało się przekuć spory deficyt w nadwyżkę w eksporcie?

Pierwsze lata po transformacji były stosunkowo trudnym okresem dla polskiego biznesu, który musiał być w stanie konkurować z produktami rozwiniętych gospodarek. Rozwój kraju, inwestycje zagranicznych koncernów oraz pozyskanie nowych partnerów handlowych diametralnie zmieniły tę sytuację. W 2017 roku Polska wyeksportowała towary za niemal pół miliarda złotych więcej niż sama sprowadziła.

Dokąd eksportują polscy przedsiębiorcy?

Największymi odbiorcami naszych towarów są inne kraje Unii Europejskiej – Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Do Niemiec i Czech trafią głównie produkty technologiczne – samochody i inne pojazdy, części i akcesoria do samochodów oraz urządzenia elektryczne. Największy udział w eksporcie do Wielkie Brytanii, Francji i Włoch mają natomiast produkty spożywcze.

Przemysł chemiczny eksportPoza krajami Wspólnoty, najwięcej eksportujemy do Rosji (6 miliardów euro czyli 3% wartości krajowego eksportu) oraz Stanów Zjednoczonych. Mimo dużej dysproporcji w wymianie, polskie produkty za ponad 2 miliardy euro udało się sprzedać w Chinach. Kierunki rodzimego eksportu mogą czasem zaskakiwać – wśród nich znajdziemy Bahamy i Koreę Północną. W pierwszym przypadku jest to efekt rejestracji sprowadzonych z Polski łodzi. Koreańczycy nie są również naszymi istotnymi partnerami – 96% eksportu stanowią wydatki na utrzymanie ambasady.

Co napędza polską wymianę zagraniczną?

Zarówno w obszarze importu jak i eksportu dominuje branża przemysłu elektromaszynowego. Nie powinno to zaskakiwać – na terenie naszego kraju znajduje się np. największa fabryka samochodów na świecie. Polscy przedsiębiorcy święcą również międzynarodowe triumfy w branży chemicznej – popularne są leki i kosmetyki, ale także trotyl. Część osób może również przeszacowywać rolę żywności w eksporcie – zajmuje ona dopiero 3 miejsce wśród naszych produktów sprzedawanych na świecie.

Szczegółowe dane można znaleźć w pełnej wersji raportu: https://www.ikalkulator.pl/blog/handel-zagraniczny-polski/

ikalkulator.pl

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.