Nie tylko meble i jabłka. Polski handel zagraniczny kryje wiele niespodzianek

Przemysł elektromaszynowy eksportO eksporcie i imporcie najczyściej myśli się w kontekście inwestycji i kierunków, które najlepiej przyjąć, aby rozwinąć swoje przedsiębiorstwo. Czasami jednak warto zatrzymać się i spojrzeć jak zmieniła się kwestia zagranicznej wymiany handlowej Polski w ciągu ostatnich 10 lat. Jak udało się przekuć spory deficyt w nadwyżkę w eksporcie?

Pierwsze lata po transformacji były stosunkowo trudnym okresem dla polskiego biznesu, który musiał być w stanie konkurować z produktami rozwiniętych gospodarek. Rozwój kraju, inwestycje zagranicznych koncernów oraz pozyskanie nowych partnerów handlowych diametralnie zmieniły tę sytuację. W 2017 roku Polska wyeksportowała towary za niemal pół miliarda złotych więcej niż sama sprowadziła.

Dokąd eksportują polscy przedsiębiorcy?

Największymi odbiorcami naszych towarów są inne kraje Unii Europejskiej – Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Do Niemiec i Czech trafią głównie produkty technologiczne – samochody i inne pojazdy, części i akcesoria do samochodów oraz urządzenia elektryczne. Największy udział w eksporcie do Wielkie Brytanii, Francji i Włoch mają natomiast produkty spożywcze.

Przemysł chemiczny eksportPoza krajami Wspólnoty, najwięcej eksportujemy do Rosji (6 miliardów euro czyli 3% wartości krajowego eksportu) oraz Stanów Zjednoczonych. Mimo dużej dysproporcji w wymianie, polskie produkty za ponad 2 miliardy euro udało się sprzedać w Chinach. Kierunki rodzimego eksportu mogą czasem zaskakiwać – wśród nich znajdziemy Bahamy i Koreę Północną. W pierwszym przypadku jest to efekt rejestracji sprowadzonych z Polski łodzi. Koreańczycy nie są również naszymi istotnymi partnerami – 96% eksportu stanowią wydatki na utrzymanie ambasady.

Co napędza polską wymianę zagraniczną?

Zarówno w obszarze importu jak i eksportu dominuje branża przemysłu elektromaszynowego. Nie powinno to zaskakiwać – na terenie naszego kraju znajduje się np. największa fabryka samochodów na świecie. Polscy przedsiębiorcy święcą również międzynarodowe triumfy w branży chemicznej – popularne są leki i kosmetyki, ale także trotyl. Część osób może również przeszacowywać rolę żywności w eksporcie – zajmuje ona dopiero 3 miejsce wśród naszych produktów sprzedawanych na świecie.

Szczegółowe dane można znaleźć w pełnej wersji raportu: https://www.ikalkulator.pl/blog/handel-zagraniczny-polski/

ikalkulator.pl

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Więcej w Branża spożywcza, Eksport, Handel, Handel zagraniczny, Import, Polska żywność, Polskie produkty
Bezgluten mąka owsiana
Bezglutenowe marki zmieniają swoje szaty

Rosnąca popularność diety bezglutenowej powoduje, że produkcją żywności ze znakiem przekreślonego kłosa zainteresowały się mainstreamowe marki branży spożywczej. Coraz większa...

Zamknij