Forum Polskiego Handlu postuluje o kwotę wolną od podatku w wysokości 300 mln euro rocznie

Forum Polskiego HandluForum Polskiego Handlu uważa, że wprowadzenie nowego podatku obrotowego dla handlu powoduje wiele niepotrzebnych emocji, wymaga czasochłonnych i dogłębnych analiz, wnikliwego zbadania rynku w Polsce, opracowania reguł oraz definicji dotyczących branży, Forum Polskiego Handlu rekomenduje do rozważenia przez Władze RP:

 1. Odstąpienie od wprowadzenia dodatkowego opodatkowania handlu w roku 2016.
  Zamiennie, w roku 2016 podwyższyć podatek VAT o 0,3%, co zapewni Rządowi RP planowane i zabudżetowane wpływy z przeznaczeniem na ważne cele społeczne (tymczasowo, tylko na rok 2016).
  Od roku 2017 zrezygnowanie z opodatkowania podatkiem CIT i PIT i wprowadzenie jednego przemyślanego progresywnego podatku obrotowego, jako najbardziej sprawiedliwego podatku, odpornego na optymalizacje i uniemożliwiającego transfer zysków za granicę oraz prostego  w naliczaniu dla przedsiębiorców i poborze przez aparat skarbowy.
  Rok 2016 FPH proponuje przeznaczyć na głęboką analizę branży handlowej, a może i całej gospodarki polskiej i od roku 2017 dokonać dobrej przemyślanej zmiany w opodatkowaniu rynku w Polsce.
 2. Forum Polskiego Handlu podtrzymuje swoje wcześniejsze wypracowane stanowisko dotyczące progresywnej skali opodatkowania handlu podatkiem obrotowym, które jest zgodne z opracowaniem Zespołu Roboczego, Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, w którym aktywnie uczestniczy, i konsekwentnie rekomenduje poniższe rozwiązanie:
 • przychody roczne netto: od 0 do 40 mln zł – kwota wolna od podatku;
 • przychody roczne netto: od 40 mln do 300 mln zł – 0,25% od kwoty w przedziale od 40 mln do 300 mln zł;
 • przychody roczne netto: od 300 mln zł do 3,6 mld zł – 0,25% od kwoty w przedziale od 40 mln do 300 mln zł + 0,5% od nadwyżki w przedziale od 300 mln zł do 3,6 mld zł;
 • przychody roczne netto: powyżej 3,6 mld zł – 0,25% od kwoty w przedziale od 40 mln do 300 mln zł + 0,5% od nadwyżki w przedziale od 300 mln zł do 3,6 mld zł + 1,9% powyżej 3,6 mld zł.
 1. Jeżeli Rząd RP zdecyduje się jednak na wprowadzenie podatku liniowego, to winien zastosować najwyższy możliwy próg zwolnienia podatkowego, dopuszczalny w Unii Europejskiej, tj. 300 mln EURO rocznie, którym obejmie możliwie największą część polskiego handlu.
 2. Opodatkowanie systemu franczyzy tylko takiej, która realizuje przepływy towarowe między franczyzodawcą, a franczyzobiorcą.
 3. Forum Polskiego Handlu domaga się, aby wprowadzany podatek obrotowy można było odliczyć od podstawy opodatkowania.
 4. FPH nie zgadza się na dodatkowe opodatkowanie sobót i niedziel.

Zarząd Forum Polskiego Handlu

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Więcej w Forum Polskiego Handlu, Handel, Handel w niedzielę, Podatek obrotowy, Podatek od handlu
Polska Grupa Supermarketów chce wprowadzenia kilku progów podatku obrotowego

Jedna z największych grup detalicznych w kraju z obrotami ponad 3 mld zł - Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca...

Zamknij