Młyny kulowe przemysłowe – do czego się je wykorzystuje?

Młyn kulowyMłyny kulowe są bardzo często wykorzystywane w przemyśle górniczym, cementowym i energetycznym, a także w innych branżach. Podpowiadamy, do jakich procesów i materiałów jest stosowany. Wyjaśniamy też, jak działa młyn kulowy i czym się wyróżnia oraz gdzie kupić tego rodzaju używane młyny przemysłowe.

Co to jest młyn kulowy i jak działa?

Młyn kulowy jest odmianą młyna przemysłowego, którego największym elementem jest obracany, stalowy bęben o poziomej osi. Nazwa maszyny wzięła się stąd, że bęben wypełniony jest mielnikami w kształcie kul wykonanych ze stali lub ceramiki o niskiej ścieralności.

Przy odpowiedniej prędkości obrotowej bębna, kule wraz z obrabianym materiałem unoszą się, a następnie opadają – rozdrabniając go poprzez udar i ścieranie. Młyn kulowy może być wyposażone w mielniki o zróżnicowanej średnicy. Pozwala to uzyskać różny stopień mielenia, w tym bardzo drobny (im mniejsza średnica kul, tym większe rozdrobnienie materiału).

Czym wyróżnia się młyn kulowy i jakie ma zalety?

Młyn kulowy jest bardzo uniwersalny, bo nadaje się do mielenia materiałów o różnej charakterystyce (m.in. miękkich, kruchych, włóknistych, średnio twardych – zarówno na sucho, jak i na mokro). Do najważniejszych zalet maszyny należą też:

  • duża wydajność;
  • prostota i wysoka niezawodność działania;
  • stosunkowo niskie koszty pracy maszyny i utrzymania jej w dobrym stanie;
  • mniejsze gabaryty niż w przypadku młynów ułożonych poprzecznie;

Młyny kulowe w przemyśle – gdzie i do czego się je wykorzystuje?

Młyny kulowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się je zwłaszcza w przemyśle górniczym, cementowym i ceramicznym oraz energetyce, a także w przemyśle spożywczym i w pirotechnice (o ile mielniki wykonano ze stopów metali nieiskrzących).

Ten rodzaj młynów przemysłowych stosuje do różnych procesów i materiałów, takich jak między innymi:

  • przeróbka rud i obróbka tlenków metali (np. wapień, grafit, kwarc, talk, dwutlenek tytanu, piasek cyrkonowy);
  • obróbka odpadów wielkogabarytowych (np. zgarów pochodzących z odlewnictwa metali nieżelaznych);
  • produkcja cementu i materiałów budowlanych (np. kostki brukowej, krawężników, dachówki cementowej oraz tynków i suchych zapraw);
  • produkcji farb ceramicznych oraz pigmentów nieorganicznych;
  • przygotowanie sorbentu do instalacji odsiarczania spalin i spalanie pyłu węglowego;
  • rozdrabnianie mas czekoladowych, kremów i nadzień.

Gdzie kupić używany młyn kulowy i inne młyny przemysłowe?

Z racji na wysokie ceny specjalistycznych maszyn przemysłowych, dużym zainteresowaniem cieszą nie tylko nowe, lecz także używane młyny kulowe. Można je znaleźć na aukcjach internetowych, a także w serwisach, które zajmują się sprzedażą sprzętu procesowego do zastosowań przemysłowych.

Największą taką firmą w Europie jest Foeth. W ofercie można znaleźć ponad 180 różnych młynów przemysłowych cenionych producentów, w tym młyny kulowe (obejrzyj je na https://www.foeth.com/pl/mlyny). Foeth wysyła maszyny na cały świat, a konsultanci firmy pomogą dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb. Co więcej, klient ma pewność, że sprzęt będzie sprawny i w dobrym stanie, bo przed wysyłką jest skrupulatnie testowany mechanicznie, a w razie potrzeb naprawiany.

Foeth

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.