Grupa Colian finalizuje przejęcie FC Solidarność

Jutrzenka Colian

fot. Jutrzenka Colian

29 kwietnia 2013 Spółka Colian Sweet Sp. z o.o., zależna od Colian S.A., zakończyła proces nabywania udziałów spółki “FC Solidarność – rok założenia 1952” sp. z o.o. (FC Solidarność).

O umowie przedwstępnej, dotyczącej zamiaru nabycia udziałów w FC Solidarność od Spółdzielni Pracy Przemysłu Spożywczego „Solidarność” oraz od osób fizycznych, spółka Colian poinformowała w dn. 8 stycznia 2013.

W dn. 29 kwietnia Colian Sweet Sp. z o.o. podpisała ostateczna umowę ze Spółdzielnią Pracy Przemysłu Spożywczego „Solidarność” dotyczącą sprzedaży 21.830 udziałów w kapitale zakładowym FC Solidarność.

Przeniesienie własności tych udziałów na Colian Sweet sp. z o.o. nastąpi z chwilą uznania rachunku bankowego Spółdzielni kwotą ceny sprzedaży udziałów. W dniu nabycia udziałów Spółdzielni (kupno udziałów FC Solidarność od Spółdzielni jest warunkiem zawieszającym),  Colian Sweet sp. z o.o. nabędzie także 6.102 udziały od pozostałych udziałowców mniejszościowych (osób fizycznych).

Łącznie Colian Sweet nabędzie 27.932 udziały (z łącznej liczby 28.201 udziałów), co stanowi ponad 99% udziałów w kapitale zakładowym FC Solidarność i daje prawo do ponad 96% głosów na zgromadzeniu wspólników FC Solidarność.

Łączna cena nabycia udziałów w FC Solidarność wynosi 208 mln zł. Transakcja jest finalizowana ze środków własnych Colian Sweet sp. z o.o. w kwocie 140 mln zł (zapewnionych przez Colian i Ipopema 21 FIZ) oraz kredytu inwestycyjnego w kwocie 68 mln zł zaciągniętego w BRE Banku. O zawarciu umowy kredytowej z BRE Bank Colian S.A. poinformował raportem bieżącym w dniu 4 lutego 2013.

Dokonane dzisiaj faktyczne przejęcie FC Solidarność jest bardzo istotnym wzmocnieniem Grupy Colian, to strategiczny ruch. Grupa dysponuje kompletnym portfolio świetnych jakościowo i doskonale rozpoznawalnych produktów we wszystkich segmentach rynku słodyczy. Będziemy także bardzo istotnym graczem na szybko rozwijającym się rynku pralin.  Szacujemy, że łączny udział Grupy Colian w polskim rynku słodyczy wzrośnie do ok. 12%.

– mówi Jan Kolański, prezes Colian S.A.  

FC Solidarność jest największym polskim producentem markowych pralin (udział szacowany na blisko 10%). W swoim portfolio posiada bogatą ofertę pralin: praliny w pudełkach i puszkach, cukierki w torebkach i luzem, śliwki  w czekoladzie, cukierki toffi, galaretki oraz ciastek kruchych i nadziewanych. Jej flagowym produktem jest Śliwka Nałęczowska w czekoladzie. FC Solidarność posiada nowoczesny zakład produkcyjny w Lublinie i obecnie zatrudnia ok. 1.000 osób.

FC Solidarność jest również istotnym eksporterem – kieruje na rynki zagraniczne około 20% produkcji, przy czym łącznie około 40% wartości eksportu stanowi sprzedaż do USA, Brazylii i Rosji. Spółka sprzedaje swoje produkty za granicą pod marką „Solidarność” i uzyskuje na nich dobre rentowności. Brandowe produkty Solidarności dostępne są w blisko 50 krajach, w tym takich jak Chiny, Japonia czy Australia.

Colian S.A.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Więcej w Colian Sweet, FC Solidarność, Jan Kolański, Jutrzenka Colian, Producent słodyczy
Mondelēz International
Kraft Foods Polska zmienia nazwę na Mondelez Polska

Kraft Foods Polska S.A., wiodąca firma branży spożywczej w Polsce, zmienia nazwę na Mondelez Polska S.A. Zmiana wchodzi w życie...

Zamknij