Kraft Foods Polska zmienia nazwę na Mondelez Polska

Kraft Foods Polska S.A., wiodąca firma branży spożywczej w Polsce, zmienia nazwę na Mondelez Polska S.A. Zmiana wchodzi w życie 29 kwietnia 2013 roku. Pod szyldem Mondelez działać będzie także 7 zakładów produkcyjnych firmy w Polsce, jako spółka Mondelez Polska Production Sp. z o.o.

Grupa Mondelēz International

Dołączenie do rodziny firm Mondelēz International oznacza znacznie więcej niż tylko zmianę nazwy. Choć Mondelez Polska nadal będzie koncentrowała się na marketingu i sprzedaży dobrze znanych polskim konsumentom marek, takich jak Jacobs, Milka, Delicje, Prince Polo, belVita i wielu innych, należących poprzednio do asortymentu Kraft Foods, zmiana ta przynosi firmie wiele nowych możliwości rozwoju oraz umocnienie jej pozycji w segmencie słodyczy czekoladowych, ciastek, cukierków oraz kawy.

Dlaczego nowa nazwa?

Zmiana nazwy firmy w Polsce jest konsekwencją podziału koncernu Kraft Foods Inc. w Stanach Zjednoczonych, w październiku 2012 roku. W jego wyniku powstały dwie niezależne spółki giełdowe. Pierwsza zachowała nazwę Kraft Foods i jest wiodącym koncernem spożywczym na rynku północnoamerykańskim. Druga to właśnie Mondelēz International, Inc. – nowy, międzynarodowy koncern, skupiający się na takich kategoriach jak słodycze czekoladowe, cukierki, ciastka słone i słodkie, kawy, napoje w proszku oraz gumy do żucia.

Powodem decyzji o podziale firmy były różnice w tempie wzrostu i strategii rozwoju pomiędzy kategoriami przekąsek i produktów spożywczych, które firma miała w swoim portfolio. Ponadto, kategorie te wymagały opracowania zupełnie innych kierunków rozwoju w ramach odrębnych rynków. Podział dał spółkom możliwość niezależnego działania, a także pozwolił wydzielić kategorię przekąsek, na których koncentruje się Mondelēz International.

Nowa nazwa, ale cel ten sam

Nazwa „Mondelēz International” powstała z połączenia propozycji przesłanych przez jej dwóch pracowników. „Monde” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „świat”, „delēz” to inaczej „delicious”, czyli „wyśmienity, pyszny”, a „International” odzwierciedla międzynarodowy charakter organizacji. Zestawienie tych słów podkreśla, że Mondelēz International to międzynarodowa firma z branży przekąsek, oferująca wyśmienite produkty spożywcze marek rozpoznawanych na całym świecie.

Mondelez Polska to dobrze znane naszym konsumentom marki należące wcześniej do Kraft Foods Polska, takie jak kawy: Jacobs, Maxwell House, Carte Noire, system gorących napojów Tassimo, czekolady: Milka i Alpen Gold, wafelki Prince Polo, batony 3BIT, ciastka: Milka, OREO, belVita, LU Petitki, Lubisie, Delicje, San, Łakotki, krakersy TUC i cukierki Halls.

Firma jest obecnie liderem na rynku kawy (23,4%)*, ciastek (17,4%)** i słodyczy czekoladowych (17,1%)*** w Polsce i jak zapewnia Zoltán Novák, Prezes Zarządu Mondelez Polska S.A.:

Naszym celem jest utrzymanie i umocnienie rynkowej pozycji lidera przez długi czas. To niezmienna strategia firmy. Chcemy kontynuować wzrost poprzez innowacje oraz rozwój podstawowej oferty naszego asortymentu.

Polska w strukturze Mondelēz International

Siedemnaście rynków Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska, dołączyły do europejskiego regionu organizacji (w skrócie MEU – Mondelēz International Europa).

Polska jest jednym z największych i priorytetowych rynków dla Mondelēz International w Europie Środkowej. Dla rynku o tak znacznym potencjale rozwoju, integracja oznacza dalsze umacnianie jej pozycji w segmencie kawy, czekolady, ciastek i cukierków w naszym kraju.

Zoltán Novák, Prezes Zarządu Mondelez Polska S.A.

fot. Mondelēz International / na zdjęciu: Zoltán Novák, Prezes Zarządu Mondelez Polska S.A.

Przyłączenie polskiej organizacji, podobnie jak innych rynków Europy Środkowej, do regionu europejskiego przynosi liczne korzyści. Będziemy mogli wspólnie wypracowywać i adaptować strategie, wprowadzać innowacje, wspólnie rozwijać współpracę z kluczowymi detalistami z Europy, korzystać z obszernej i elastycznej sieci produkcji i zaopatrzenia. Dzięki opartemu na zarządzaniu poszczególnymi kategoriami modelu organizacyjnym, nasi pracownicy będą mogli jeszcze lepiej rozwijać swoje talenty, zacieśniając współpracę z ekspertami z centrali oraz innych rynków.

– wyjaśnia Zoltán Novák, Prezes Zarządu Mondelez Polska S.A. Dodając:

W Polsce, pod nowym szyldem już niebawem wprowadzimy na rynek kolejne innowacyjne produkty i niestandardowe rozwiązania, którymi zaskoczymy konsumentów i konkurentów. Zamierzamy na bieżąco realizować plany inwestycyjne – w marki, kategorie, rozwijanie naszych fabryk i unowocześnianie linii produkcyjnych. Jednym z naszych priorytetów jest zwiększanie nakładów finansowych w innowacyjne produkty zaliczane przez nas do przekąsek kategorii słodyczy, ciastek, cukierków a także kawy, ponieważ mają one w sobie potencjał wzrostu dla całej firmy.

Mondelez Polska S.A.

Mondelez Polska S.A., wcześniej Kraft Foods Polska S.A., jest wiodącą firmą branży spożywczej w Polsce, od 21 lat obecną na naszym rynku. Jej bogata oferta obejmuje znane marki kategorii przekąsek, takie jak: czekolady: Milka i Alpen Gold, wafelki Prince Polo, batony 3BIT, ciastka: Milka, OREO, belVita, Petitki, Lubisie, Delicje, San, Łakotki, krakersy TUC, cukierki Halls oraz kawy: Jacobs, Maxwell House, Carte Noire, system gorących napojów Tassimo.

Mondelez Polska S.A. jest częścią rodziny firm Mondelēz International, Inc. Pod zmienioną nazwą funkcjonuje w Polsce od 29 kwietnia 2013 r. Zatrudnia blisko 3200 pracowników i jest liderem na rynku kawy, czekolady i ciastek markowych w Polsce.* Zmiana nazwy to efekt podziału koncernu Kraft Foods na dwie niezależne spółki giełdowe, z których pierwsza – Kraft Foods Group, Inc. – prowadzi działania w branży spożywczej na rynku północnoamerykańskim. Druga – Mondelēz International, Inc. koncentruje się na kategorii przekąsek i działa w ponad 165 krajach, a jej obrót za rok 2012 wyniósł 36 miliardów USD. Rozpoczęcie działalności pod nową nazwą nie wiąże się ze zmianami w sposobie działania firmy w Polsce – w zakresie współpracy z partnerami czy w stosunku do konsumentów.

*Mondelez Polska za Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska, Marzec 2013 r.

Mondelez Polska

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.