Jak projektować biura, by ludzie chcieli do nich wracać?

MIKOMAX Smart OfficePandemia COVID-19 zmieniła podejście wielu firm i pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Biurowce przekształciły się w puste hale, spotkania w salach konferencyjnych przeniosły do świata online, a mieszkania zamieniły się w centra operacyjne. Dlatego powrót do biura po długim okresie pracy zdalnej w wielu firmach okazał się trudny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Organizacje zaczęły zachęcać, a niekiedy nawet zmuszać ludzi do pojawiania się regularnie w biurze. Jak powinno wyglądać biuro, aby pracownicy docenili jego atuty i chcieli do niego przychodzić? Wyjaśniamy.

Niepokój związany z powrotem na stałe do biura, czyli Fear of Returning to The Office

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej firm decyduje się na powrót do pracy stacjonarnej lub w modelu hybrydowym. Nie każdy pracownik jest z tego powodu zadowolony i przygotowany na to doświadczenie. Zjawisko strachu na myśl o powrocie na stałe do biura ma już nawet swoją nazwę – Fear of Returning to The Office. Zdarza się, że niektóre osoby lęk ten paraliżuje tak bardzo, że wolą zmienić pracę niż zrezygnować z home office. Wynika to z faktu, że wielu osobom biuro kojarzy się z tłumem ludzi, hałasem w open space oraz obowiązkiem wykonywania zadań wyłącznie przy biurku. Przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem odpowiedzi na te obawy poprzez dostosowanie aranżacji biur.

Jak zaaranżować biura, które na nowo przyciągną ludzi?

Projektowanie biur w dobie post pandemicznej wymaga nowego podejścia, które stawia na pierwszym miejscu potrzeby i oczekiwania ludzi. Przestrzenie biurowe powinny być funkcjonalne i estetyczne, ale także dostosowane do różnych stylów pracy i zadań, które pracownicy realizują na co dzień.

Biura wspierające budowanie relacji

Wielu pracowników obawia się powrotu do pracy z biura, a są też tacy, którzy chętnie pojawiają się w firmie z powodu możliwości wyboru miejsca wykonywania konkretnych obowiązków oraz interakcji z innymi członkami zespołu. Obecnie rola biura ewoluuje w kierunku miejsca, które pozwala na budowanie i utrzymanie relacji zawodowych. Pracownicy zdalni przychodzą do firmy głównie dla spotkań, współpracy i wchodzenia w spontaniczne interakcje. Dlatego przy rearanżacji wnętrz, warto zadbać o wydzielenie miejsc do spontanicznych dyskusji przy kawie, brainstormingu lub wspólnej pracy nad dużym projektem.

Przestrzenie biurowe przyjazne i mniej formalne

Dodatkowo nowe pokolenia pracowników charakteryzują się innymi oczekiwaniami względem sposobu i miejsca pracy. Miękkie fotele, kolorowe dywany, regały z książkami czy plakaty ze znanych filmów to dość często spotykane elementy wystroju w biurach. Czasami już od wejścia można wyczuć atmosferę nieformalności, luzu, otwartości.

Ergonomiczne stanowiska pracy – zdrowie na pierwszym miejscu

Właściciele nowoczesnych biur coraz bardziej dostrzegają znaczenie personalizacji stanowisk pracy, aby sprostać indywidualnym wymaganiom i potrzebom zespołu. Innowacyjne biurka Stand Up R z manualną regulacją wysokości wpisują się w troskę o zdrowie i samopoczucie personelu. Umożliwiają ruchem jednej ręki dostosowanie położenia blatu zgodnie z osobistymi potrzebami i preferencjami. Dzięki temu miejsca pracy zapewnią komfort zarówno podczas pracy siedzącej, jak i stojącej. Tego typu biurko minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem, ale również korzystnie wpływa na efektywność i ogólne samopoczucie pracowników.

MIKOMAX Smart Office

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Przestrzenie biurowe do różnych aktywności zawodowych

Nowoczesne biuro powinno stanowić przestrzeń wielofunkcyjną z modułowymi i mobilnymi meblami z oferty Mikomax Smart Office. Przemyślany projekt wnętrz będzie stanowił odpowiedź na różnorodne potrzeby pracowników różnych pokoleń oraz zmieniające wyzwania biznesowe. 

Aranżacja biura, która ma zachęcić pracowników do powrotu, musi iść krok dalej, niż jedynie umieszczenie na open space biurek z możliwością regulacji wysokości. Nie należy zapominać o dostosowaniu sal konferencyjnych do nowej rzeczywistości. Dzięki stołom na kółkach i komfortowym fotelom mogą być adaptowane nie tylko do formalnych spotkań i dyskusji zespołowych, ale także do momentów relaksu czy organizacji szkoleń dla zespołu.

Poprawa prywatności i wydzielenie miejsc do pracy w skupieniu

Jednym z najczęściej wymienianych problemów, które zniechęcają pracowników do pracy stacjonarnej, jest duży gwar w biurach open space utrudniający wykonywanie zadań koncepcyjnych. Mobilne ścianki akustyczne umożliwią wydzielenie miejsc do pracy w ciszy i skupieniu, poprawią prywatność i akustykę w biurze.

Komfort domowy w biurze – miękkie meble, przyjazne oświetlenie, rośliny

Home office design to innowacyjna koncepcja, która przekształca tradycyjne, często surowe i minimalistyczne przestrzenie biurowe w miejsca odzwierciedlające ciepło i komfort domowego zacisza. Celem jest stworzenie atmosfery, która od progu wprowadza pracowników w stan komfortu i spokoju. Biura swoją aranżacją przypominające dom, sprzyjają redukcji stresu czy zdenerwowania towarzyszącego pracownikom w trakcie pracy. Pozytywnie wpływa to na efektywność i kreatywność.

W nowoczesnych przestrzeniach biurowych nie brakuje elementów sprawiających, że miejsce pracy jest bardziej przytulne i zachęcające do spędzania czasu. Mogą to być miękkie meble, takie jak fotele i sofy Packman, które swoim wyglądem nawiązują do bohatera popularnej gry, kolorowe poduszki oraz zielone rośliny ożywiające przestrzeń. Starannie dobrane oświetlenie i akcenty kolorystyczne tworzą przemyślaną aranżację, która czyni pracę w biurze nie tylko przyjemną, ale i inspirującą.

MIKOMAX Smart Office

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.