SPAR International ma 80 lat

Spar

fot. Spar

W ciągu osiemdziesięciu lat SPAR International z lokalnej organizacji zrzeszającej holenderskich kupców stał się największą na świecie franczyzową siecią sprzedaży detalicznej. Sklepy z charakterystycznym logo są znane w 36 krajach na 4 kontynentach i wszędzie są synonimem najwyższych standardów w handlu.

Od początku swojego istnienia model biznesowy SPAR był oparty na zaufaniu, partnerstwie i rzetelności a jego główną ideą było wspólne gromadzenie doświadczeń i wiedzy. Pomimo, że minęło już osiemdziesiąt lat od powstania tych założeń nadal doskonale sprawdzają się one w każdym zakątku świata. Wszędzie aktualne jest też hasło, które przyświecało holenderskim kupcom przed 80 laty – „Wszyscy korzystamy na wzajemnej współpracy”, które do dnia dzisiejszego jest siłą sieci.

Było to doskonale widoczne podczas kongresu SPAR, który w tym roku odbył się w Republice Południowej Afryki i był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. W każdym z 36 krajów, który był reprezentowany na kongresie sklepy SPAR doskonale radzą sobie na trudnym konkurencyjnym rynku. Bardzo dynamicznie rozwijają się zwłaszcza nowe rynki. W Chinach tylko w ciągu ostatniego roku odnotowano 70 procentowy wzrost sprzedaży osiągając ponad miliard Euro obrotu a w Rosji wzrost wyniósł ponad 20 procent. Doskonałe wyniki sieć osiąga również w innych krajach w Europie.

Podczas kongresu podkreślano także, że siłą SPAR International jest doskonale rozpoznawalna marka i unikatowa oferta franczyzowa.

Dynamika rozwoju sieci SPAR jest olbrzymia. W ciągu roku na całym świecie otwieranych jest średnio 400 nowych sklepów. Do tego SPAR jako jedna z niewielu sieci na świecie po raz trzeci z rzędu odnotowała wzrost sprzedaży. Jest to spowodowane nie tylko doskonale dobraną ofertą i atrakcyjnymi cenami, ale również rozsądną i przemyślaną strategią marketingową. Od wielu lat SPAR jest sponsorem największych imprez lekkoatletycznych dzięki czemu jego logo oglądają miliardy ludzi na całym świecie. SPAR jest zresztą nie tylko sponsorem wydarzeń sportowych, ale stara się również promować aktywny tryb życia.

Podsumowując minione 80 lat działalności SPAR patrzy także w  przyszłość. W ciągu najbliższych 5-10 lat sieć zamierza otwierać swoje sklepy w nowych krajach i wejść na rynek Ameryki Północnej i Południowej gdzie nie jest jeszcze obecna. Chociaż nie będzie to łatwe doświadczenie mówi, że przedsięwzięcie zakończy się sukcesem. SPAR ma wiele do zaoferowania a sieć zawsze była znana z dobierania pewnych partnerów.

Sieć Spar rozwija się dynamicznie również w Polsce. W tym roku do użytku oddano już ponad dwadzieścia nowych placówek a sklepy z roku na rok odnotowują wzrost sprzedaży.

W Polsce pierwszy sklep z logo grupy SPAR został otwarty w 1997 roku. Dzisiaj działa w ramach umowy franczyzowej już ponad 80 sklepów. Najmniejsze z nich o powierzchni do 200 metrów kwadratowych to SPAR Express z podstawowym asortymentem produktów spożywczych. SPAR Supermarket to sklepy osiedlowe o powierzchni od 200 do 1000 metrów kwadratowych. EUROSPAR to największe placówki sieci nastawione głównie na cotygodniowe zakupy.

W ostatnim czasie udało się nam otworzyć kilka sklepów, które możemy uznać za placówki wzorcowe. Są one niejako naszą wizytówką i znakiem tego, że dobra marka, za którą stoi doskonałe zaplecze logistyczne da sobie radę nawet w trudnym otoczeniu konkurencji.  Nasze logo coraz częściej przyciąga przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes a dostrzegają, ze w innych sieciach nie będą mieli takich możliwości. To, że pomagamy im na każdym etapie powstawania sklepu, zapewniamy wsparcie przy tworzeniu wizualizacji i kontaktach z dostawcami daje nam olbrzymią przewagę. Skutkuje to coraz większym zaufaniem franczyzobiorców do naszej sieci. Oni widzą, że nasza oferta franczyzowa jest unikalna w skali kraju. Świadczy o tym chociażby fakt, że pytania o możliwość współpracy spływają z regionów, w których jesteśmy na razie nieobecni. Zainteresowanie naszą ofertą wykazują handlowcy z Wrocławia, Łodzi, Warszawy i innych dużych miast.

– mówi Wojciech Bystroń, Prezes SPAR Polska.

SPAR

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.