Jak przygotować paczkę dla kuriera? Zobacz, jakie to proste

paczka dla kurieraMogłoby się wydawać, że pakowanie paczek to bułka z masłem. Później okazuje się, że kurier odmawia przyjęcia przesyłki ze względu na niepoprawne jej zapakowanie. Można w bardzo łatwy sposób uniknąć tego scenariusza. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo przygotować paczkę dla kuriera.

Przesyłki kurierskie – jak bezpiecznie wysłać paczkę?

Największy wpływ na bezpieczne dostarczenie paczki do odbiorcy ma jej prawidłowe zapakowanie. Przepisy firm kurierskich jasno mówią, że przesyłka ma być zabezpieczona w taki sposób, by nie uszkodziła się w trakcie transportu oraz nie oddziaływała negatywnie na inne paczki. Pakowanie małych przedmiotów jest dziecinnie proste, ale o wiele większe wyzwanie stanowi przygotowanie do wysyłki dużego pakunku.

Zanim jednak weźmiemy się za przygotowanie paczki do nadania, warto zastanowić się, którego przewoźnika kurierskiego wybierzemy. Obecnie na rynku jest ogrom firm świadczących usługi transportowe – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Porównanie usług pod względem cenowym może być problematyczne, dlatego najlepiej postawić na brokera kurierskiego. Takie podmioty mogą negocjować stawki u firm kurierskich, dzięki czemu oferują klientom usługi w konkurencyjnych cenach. Liderem na rynku w tym aspekcie jest serwis ShipCenter. Za jego pośrednictwem możemy zamówić kuriera (również kuriera za pobraniem) w najlepszej dla nas cenie.

Przygotowywanie przesyłki – najważniejsze opakowanie!

Rodzaj opakowania powinien być dopasowany do zawartości przesyłki. Najczęściej wykorzystuje się do tego karton – należy zwrócić uwagę, by był dostosowany do wysyłanego przedmiotu w taki sposób, by zminimalizować puste przestrzenie wewnątrz opakowania. Wolną przestrzeń można wypełnić za pomocą folii bąbelkowej, wiórków styropianowych czy pomiętych gazet. Analogicznie – karton nie może być za mały, ponieważ zawartość będzie z niego wystawała i może się uszkodzić.

W przypadku sporej paczki szczególnie ważna jest jakość kartonu. Na rynku dostępne są modele wykonane z tektury 3- i 5-warstwowej. Te drugie polecane są do pakowania dużych elementów. Unikaj także wykorzystywania kartonów, które są już zużyte i słabe, ponieważ podczas transportu mogą ulec uszkodzeniu.

Natomiast jeśli wysyłasz przesyłkę paletową, zwróć uwagę, by jej zawartość nie wystawała poza krawędzie palety. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia przedmioty w przestrzeni ładunkowej, gdzie jedna paleta prawie styka się z drugą. Równomiernie rozłóż ciężar ładunku na palecie i całość dokładnie owiń stretchem i taśmami bindującymi.

Etykieta adresowa – o czym pamiętać?

Przesyłka jest już odpowiednio zapakowana? Jeśli tak, najwyższy czas przejść do następnego etapu, czyli do jej oznaczenia. Etykietę z numerem przesyłki należy nakleić w taki sposób, by kurier mógł bez problemu zeskanować kod na niej zamieszczony. Nie może być ona załamana ani źle wydrukowana.

Jeśli przesyłasz przedmioty delikatne, możesz umieścić na opakowaniu oznakowanie – na przykład nalepki informacyjne z tekstem „Ostrożnie” lub „Uwaga szkło”. Oczywiście dodatkowe oznaczenie nie może zakrywać etykiety adresowej.

Większość przewoźników kurierskich oferuje możliwość ubezpieczenia każdej przesyłki. Zakup tej dodatkowej usługi dokonuje się podczas jej nadawania. W formularzu podaje się wartość przedmiotów, znajdujących się w przesyłce, a kwota ubezpieczenia zostaje automatycznie dodana do końcowej ceny. Wykupienie ubezpieczenia chroni przed stratami wynikającymi z uszkodzenia zawartości paczki czy utraty.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.