Czy pozycjonowanie strony internetowej firmy ma sens?

pozycjonowanie stronW dzisiejszych czasach, jeśli kogoś nie ma w internecie, to nie ma go wcale. Tak uważa wielu przedsiębiorców i poniekąd mają rację. Rzecz w tym, że współczesny konsument szuka informacji, usług i towarów właśnie w internecie. Dlatego wyraźniejsza obecność online powinna stać się ważną częścią strategii marketingowej każdego przedsiębiorstwa. Ale na czym w ogóle polega skuteczne pozycjonowanie stron internetowych? O co w tym chodzi i czy taka inwestycja się w ogóle opłaca? Sprawdźmy!

Optymalizacja strony w praktyce

Najpierw jednak wyjaśnijmy, o czym w ogóle mowa. Otóż pozycjonowanie strony internetowej (SEO) to proces mający na celu umieszczenie naszej witryny jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google (lub innej przeglądarki) na interesujące nas słowa kluczowe.

Pożądanym rezultatem jest zawsze to, aby dany adres znalazł się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Internauci bardzo rzadko szukają czegoś dalej niż te 3-5 karty. Jeśli więc jakaś witryna nie znajduje się w czołówce, nie ma większych szans na odwiedziny.

Optymalizacja witryny firmowej polega zatem na kompleksowym przebadaniu jej elementów technicznych oraz treści (audyt SEO), a następnie dostosowaniu wszystkich elementów pod algorytmy wyszukiwarek oraz preferencje internautów, którzy mogą być zainteresowani danym przedsiębiorstwem lub całą branżą w ogóle. Jest to trudny i czasochłonny proces, który wymaga sporo pracy i uwagi.

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej

Polepszenie widoczności strony to cel wart zachodu, ponieważ dzięki temu wzrasta ruch na witrynie, a tym samym rośnie liczba osób, które mogą być zainteresowane usługą. Profesjonalna optymalizacja strony internetowej jest potrzebna każdemu rodzajowi witryny. Nie ma znaczenia, czy mowa o blogu osobistym, czy wizytówce jakiegoś przedsiębiorstwa. Wszyscy dążą do maksymalizacji ruchu ze względów finansowych, wizerunkowych lub obu na raz. Jednak samo dobranie i wprowadzenie słów kluczowych to zdecydowanie za mało, aby osiągnąć dobre rezultaty.

Chodzi też o to, żeby ciągle monitorować stan własnego serwisu i dostosowywać go do wymagań wyszukiwarki. W pozycjonowaniu stron internetowych często wykorzystuje się usługę Google Search Console w celu przeanalizowania tego, jak działa dana witryna i czy nie występują z nią problemy. Skuteczne działania będą możliwe wyłącznie wtedy, gdy na podstawie analiz zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski, i dopiero na ich podstawie dokona się zmian.

Bardzo pozytywnym skutkiem optymalizacji WWW jest też lepsza funkcjonalność samej strony. Wiele witryn jest przeładowanych tekstem (lub nie zawiera zbyt dużo informacji), dużą liczbą skryptów czy wielkimi zdjęciami. W efekcie powstaje strona, która jest trudna w odbiorze i się wolniej ładuje. W niektórych przypadkach problem jest na tyle duży, że potencjalni klienci szybko rezygnują z odwiedzin i szukają innej witryny. Lepiej przygotowana konkurencja tylko na tym zyskuje. Optymalizacja może uprościć treść danej strony (lub ją rozbudować o istotne dla klienta informacje) oraz poprawić sprawność wczytywania się witryny.

Trzeba pamiętać o tym, że raz przeprowadzona optymalizacja nie zagwarantuje wyższych wyników w wyszukiwarce na stałe. W gruncie rzeczy konkurenci nie próżnują. W sieci co chwilę dokonuje się zmian, a Google nieustannie aktualizuje swoje algorytmy wyszukiwania Google. W związku z tym regularny monitoring stanu strony w Google Search Console oraz bieżąca optymalizacja treści WWW są czymś zalecanym.

Szukanie potencjalnych klientów lokalnie

Bardzo duża liczba przedsiębiorstw wszelkiego rodzaju skupia się na rynkach lokalnych – zarówno wielkie korporacje mające siedziby i odziały w miastach, jak i małe firmy. Za przykład może posłużyć zakład fryzjerski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby miał własną stronę internetową. Co więcej, jeśli właściciel zakładu dokona optymalizacji treści pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania, może na tym całkiem sporo zyskać.

Bardzo wielu z nas w wyszukiwarce Google wpisuje hasła związane z usługą połączone z nazwą miejscowości np. „fryzjer Bielany” albo „pozycjonowanie stron Podkarpacie”. Jako użytkownicy internetu, staramy się zawęzić wyniki wyszukiwania do interesującego nas obszaru.  Jeżeli w procesie pozycjonowania uwzględni się aspekt lokalizacji, zwiększymy swoje szanse na większy ruch z lokalnych wyników wyszukiwania. W SEO lokalnym warto brać pod uwagę także pozycjonowanie wizytówki Google, która może być odpowiedzialna nawet za 50% ruchu na stronie.

Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?

Koszty optymalizacji mogą być różne i zależeć od wielu czynników. Prostsze witryny będą łatwiejsze do zoptymalizowania, a więc i audyt SEO nie będzie tak obszerny. Mniej czasu trzeba będzie poświęcić też na wdrożenie poprawek. Inną kwestią jest koszt pozyskania odnośników do strony, które posłużą do budowania autorytetu dla algorytmów. Z reguły pozycjonowanie lokalne kosztuje od 1200 zł wzwyż, jednak sklep internetowy (e-commerce) wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Firmy chcące dominować na rynku krajowym muszą liczyć się z kosztami na poziomie 2500 zł wzwyż.

Chyba jest już jasne, że pozycjonowanie firmowej strony WWW to dobry pomysł. Każdy przedsiębiorca czy bloger powinien poświęcić temu trochę uwagi. W porównaniu z korzyściami, jakie można dzięki temu uzyskać, koszt pozycjonowania jest relatywnie niski, a poniesione nakłady w miarę szybko się zwrócą.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.